آلزایمر و کمبود خواب آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟

آلزایمر و کمبود خواب آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟

آلزایمر و کمبود خواب آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟

کم خوابی یکی از مشکلات بسیاری از افراد از جمله کسانی که در مشاغل درمانی و پرستاری، مراکز امنیتی و… دارای شیفت های شب هستند وجود دارد.

این افراد به مراتب نسبت به بقیه افراد جامعه کم خوابی بیشتری رو تجربه می کنند سوال اصلی اینجاست آیا این کمبود خواب عوارضی به دنبال دارد یا خیر؟

تحقیقات نشان می دهد که چگونه کمبود خواب با بیماری هایی مانند زوال عقل و آلزایمر مرتبط است، حتی یک شب کم خوابی باعث افزایش علائم بیماری آلزایمر در مغز می شود.

محققان سوئیسی گروه کوچکی از مردان جوان سالم را مدت یک شب از خواب محروم کردند و دریافتند که میزان پروتئین “تائو” در خون آنها بیشتر از زمانی است که بدون وقفه و کامل می خوابند.

این نتیجه از این منظر مهم است زیرا میزان پروتئین (Tau) تائو در مغز بیماران مبتلا به زوال عقل(دمانس) یا آلزایمر نیز زیاد است.

با این حال، افزایش میزان «آمیلوئید بتا»، پروتئین دیگری در مغز که از علائم آلزایمر است، در افراد مبتلا به کم خوابی مشاهده نشد.

نتایج این تحقیق در مجله “Neurology” منتشر شد.
پروتئین Tau در نورون های فعال سیستم عصبی مرکزی یافت می شود و معمولاً به سرعت از مغز پاک می شود. اما در آلزایمری ها، این پروتئین ها به هم می پیوندند و گره هایی را تشکیل می دهند که در مغز باقی می مانند.
بی خوابی می تواند بر نحوه پاکسازی این پروتئین ها توسط مغز اثر بگذارد.
محققان قصد انجام این آزمایش در مقیاس بزرگتر و روی افراد مسن که مدت هاست با بی خوابی دست و پنجه نرم می کنند را دارند.

مطالعات زیادی در خصوص بیماری آلزایمر صورت گرفته است که بی خوابی یکی از عوامل بروز این بیماری می باشد همچنین می توانید از مقاله نقش دیابت در بروز آلزایمر هم دیدن کنید.

می توانید آخرین مقالات منتشر شده در مجله نگارمِد در خصوص بیماری آلزایمر را از طریق هشتگ #آلزایمر دنبال کنید.

📚 منبع: مجله نگارمِد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − یازده =